top of page

תרגילים לרווח חוליות הצוואר ומניעת קיפוזיס

kyphosis, shoulder opener | פתיחת כתפיים בעזרת רצועה לטיפול בקיפוזיס

אם תסתכלו על אנשים ברחוב, סביר להניח שלא תראו הרבה אנשים הולכים בראש מורם. כולנו הולכים כפופים עם עיניים נעוצות בנייד. וגם בשאר המצבים, כמות הזמן שאנחנו כפופים קדימה הוכפלה בשנים האחרונות עם השימוש הנרחב במחשב ובנייד.

כיום מחקרים מכל רחבי העולם מראים על עלייה של כ-30% בבעיות צוואר וגב עליון, במיוחד בשנתיים האחרונות, וירידה בגיל של הופעת תסמינים של קיפוזיס.

קיפוזיס הוא מצב שהגב העליון או איזור בית החזה מתכופפים קדימה. זהו ליקוי יציבה שמתבטא בכתפיים שמוטות וחולשת שרירים.

ישנם כמה סוגי קיפוזיס וסיבות שונות להתפתחותו: קיפוזיס מולד, תורשתי, מחלה, אוסטאופורוזיס, בעיות ניורולוגיות. אבל אני רוצה להתמקד כאן בקיפוזיס שנגרם מתת תזונה ראויה ובקיפוזיס יציבתי.
 

קיפוזיס שנגרם מתת תזונה:

גם הוא נפוץ יותר בשנים האחרונות, כתוצאה ממזון מעובד וחסר. הגוף לא מקבל או לא סופג מספיק סידן וויטמין D וכתוצאה מכך החוליות מתחילות להתרכך ולקרוס.

קיפוזיס יציבתי:

הוא הגרסה הפחות חמורה והשכיחה יותר. הוא מתבטא לרוב במנח כתפיים שמוט, ראש וגב כפופים קדימה עקב חולשה של השרירים המייצבים. במצב כזה היכולת של עמוד השדרה והגוף לפזר מתחים יורדת ומתחילה קריסה קדימה עקב משקל הראש.

קיפוזיס מוגבר יכול להוביל לבעיות נשימה, בעיות עיכול, בעיות לב וריאות, כיוון שבית החזה לא יכול להתרחב ולתפקד כראוי.במקרה של קיפוזיס נרכש, במיוחד אצל אנשים צעירים, ישנו חלון הזדמנויות שבו ניתן להתערב ולעצור את התהליך. צריך לעבוד כדי להרחיב את בית החזה ולחזק את שרירי ה rhomboids - שמאחור.

צריך לזכור שאם אנחנו יושבים הרבה שעות ליד מחשב, ואחר כך מתכופפים לנייד, אנחנו חייבים לתרגל את הגוף לפוזיציה ההפוכה ולפתוח את בית החזה.

מה ניתן לעשות?

קודם כל להיות מודעים ליציבה ולתזונה שלנו. לבדוק אם אנחנו אוכלים מספיק מזונות שמכילים סידן, נחשפים מספיק לשמש ומשלימים את החסרים בתזונה אם ישנם. 

מבחינת ההרגלים שלנו הדבר החשוב ביותר הוא נשימה סרעפתית. בית החזה צריך להתרומם ולהיפתח בתלת מימד כלומר: קדימה, הצידה ואחורה , בנשימה. זה מתבצע כאשר הסרעפת פעילה ודוחפת למעלה בשאיפה. הסרעפת היא שריר שניתן לאמן על ידי תרגילי נשימה.

 

בנוסף מספר תרגילים לגב העליון:
 

1. עמדו עם הגב לקיר, רגליים בפיסוק קל, אגן צמוד אל הקיר. הצמידו שכמות אל הקיר ונסו להצמיד את אחורי הראש. קחו את הסנטר מעט למטה ב-45 מעלות ומשכו אותו פנימה (מעין סנטר כפול). כדי להדגיש את התנוחה קחו את הסנטר מספר פעמים קדימה בהגזמה (קיצור בחוליות העורף), ואחורה בחזרה לכיוון הקיר (להארכת העורף). אחרי מספר חזרות מצאו מצב ניטרלי בין שני המצבים, אבל כך שהסנטר נשאר קצת מכונס פנימה. נשמו כ-10 נשימות עמוקות במצב הזה.
 

2. הרימו ידים ישרות מקדמת הגוף לכיוון התקרה, מבלי לשנות את מצב העורף. הגיעו עם הידים עד לאן שהן מגיעות מבלי לתת לעורף להתקצר. חזרו על התנועה כ-10 פעמים ושימו לב שלא איבדתם את איכות הנשימה.
 

3. העורף נשאר ארוך והשכמות קרובות אל הקיר. קחו את הידים מלפני הגוף ודמיינו שאתם מטפסים על חבל דמיוני. משכו כל פעם יד אחר יד גבוה אל החבל, כאשר תשומת הלב מופנת אל השכמות שמחליקות על הקיר.
 

התעמלות רכה, תרפיה מיופשיאלית  ועבודה עם רקמות החיבור בעזרת קינזיו טייפ  יכולים לעזור רבות בשיפור טווחי התנועה ,הפחתת כאב באיזור הצווארי ופיזור העומס

bottom of page