top of page

לא דורבן ולא קיפוד

טיפול בכאב בכף רגל

אחת התופעות הנפוצות שיצא לי לפגוש היא דורבן. יותר מפעם אחת הגיעו אליי לטיפול אנשים עם סיפור זהה. הם סבלו מכאבים בכף הרגל, פנו לאורטופד (דבר שלקח להם כשלושה שבועות של המתנה לתור), עברו צילום רנטגן, וגם אם התגלה ממצא כלשהו בצילומים וגם אם לא הרופא נתן להם מרשם לכדורים נוגדי דלקת. למשך זמן נטילת הכדורים, הכאבים פסקו, ולאחר מכן חזרו ללא שינוי. הרבה סוחבים את הכאב הזה בתקווה שיעבור מעצמו, מבלי לדעת מה לעשות.אז בואו נעשה קצת סדר בבלאגן.

מה זה דורבן

התופעה המכונה "דורבן" היא למעשה דלקת ברקמת החיבור (פאשיה) בכף הרגל. שמה המלא של הפתלוגיה הוא  plantar fasciitis ( דלקת=iitis).  

הפאשיה הפלנטרית היא רקמת חיבור עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (calcaneus), בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כל אחת מאצבעות כף הרגל. היא זאת שסופגת את התנועה בהליכה ומאפשרת את הקפיציות של כף הרגל. מכאן ניתן להבין שזו רקמה שמתמודדת עם עומס רב. התסמינים העיקריים של הדלקת כוללים כאבים בכף הרגל וקושי בהליכה, במיוחד בצעדים הראשונים אחרי מנוחה. נזק לרקמה וכאב יופיעו לרוב באיזור העקב סמוך לנקודת החיבור לזיז העקב, אך יכולים גם להופיע בקשת כף הרגל.

השם "דורבן" ניתן לתופעה כי לעיתים ניתן יהיה לזהות בצילום רנטגן זיז עצם קטן הבולט מעצם העקב באיזור בו מתחברת הרצועה , המכונה  heel spur. היווצרותו של זיז עצם זה נובעת ככל הנראה ממשיכת הרצועה בנקודת האחיזה בעצם, אך העובדה החשובה היא  שלעצם הימצאותו של הזיז אין בהכרח קשר לכאב!

לעיתים ניתן למצוא זיז עצם שכזה בצילום אך למטופל כלל לא יהיה כאב, ולחילופין ייתכן מצב של כאב בעקב ללא ממצא של זיז עצם בבדיקת הדמייה.

למה זה כואב

הכאב בעקב נובע ממצב של גירוי ודלקת של הרצועה עצמה. בעקבות העומסים שמופעלים עליה, הפאשיה הפלנטרית עוברת תהליכי קריעה מיקרוסקופים והצטלקות לא תקינה, תהליך שמשבש את סידור סיבי הפאשיה והופך  אותם לבליל מבולגן ( קצת כמו ספגטי דבוק) הכולא בתוכו קצוות עצבים וכלי דם.  אנשים לרוב מדווחים שהם מרגישים כאילו הרגל "התקצרה", חסר להם אורך, וזה קורה מהדבקויות הפאשייה באיזור.

 

מי עלול לסבול מכך

אנשים בעלי עודף משקל, אנשים שעומדים הרבה על הרגלים, רצים, נשים שהולכות על עקבים ואנשים בעלי מבנה כף רגל של קריסה והשטחה של הקשת המידיאלית (פלטפוס).

 

אז מה עושים

שיחרור של טריגר פוינט (נקודת כאב) בשרירים המייצבים את כף הרגל ועבודה עם הרקמה הרכה (פאשיה) בטכניקות מנואליות, מפחיתות את העומס ומידת המתיחה של הרצועה. בנוסף חבישה ע"י קינזיו טייפ מאפשרת תמיכה בקשת ועידוד לעבודה שרירית לצורך הפחתת הפרונציה ("פוינט") בכף הרגל. כדי לתמוך ולזרז את תהליך ההחלמה אני ממליצה ונותנת מספר מתיחות ותרגילים לשרירי התאומים ולרקמת כף הרגל.

 

אם אובחנתם כסובלים מ"דורבן" אין צורך להיבהל. להמצאותו של ממצא רנטגני בצורה של זיז עצם אין כל

משמעות . יש טיפול  יעיל ומוכח לטפל בתופעה. אני מזמינה אתכם לבוא ולהתנסות.

bottom of page