top of page
Search
  • tsofitarman

כאבי לסתות

שיחרור שרירי הלסת ולמה הם תפוסים? בתקופה האחרונה אני נתקלת בהמון אנשים שסובלים מכאבים,תפיסות וכיווץ במפרק הלסת . בין אם זה כאב כרוני או תופעה שמופיעה לסירוגין חשוב להכיר את המפרק הזה ומה אפשר לעשות כדי לשמור עליו.

הלסת זה מפרק ball and socket , בדומה למפרק הכתף או הירך, המפרק והשרירים שמקיפים אותו אחראי לפתיחה וסגירה של הפה,פיהוק, לעיסה ,דיבור. הידוק לסתות עד כאב יכול להיות סימפטום ל: סטרס, חרדה, לעיסת מסטיק מוגזמת, דלקת במפרק, לעיסה לא מאוזנת, דלקת פרקים , בעיות שיניים או חריקת שיניים . מה שגורם לכאב בלסת זאת התגובה של הידוק או חריקה. זה יכול להיות במהלך היום, אך מרבית האנשים חווים את הנעילה או חריקה בזמן שינה ומתעוררים בבוקר עם לסתות כואבות או צוואר תפוס. כאב בלסת יכול להקרין ולהשפיע על איזורים אחרים בגוף כמו- כאבי ראש, כאבי צוואר, אוזניים, וגם מקומות רחוקים יותר כמו מפשעה או מפרק הירך. (בדוק!!!) אם הגעתם למצב של נעילה חזקה או חריקה בזמן שינה,רצוי לפנות לרופא שיניים להתאמה של סד לילה למפרק. למניעה ולשחרור אני מציעה מספר תרגילים לשיחרור השרירים. שרירי מפרק הלסת מזיזיםאת המפרק ב3 מימדים. 3 שולטים על הסגירה ו-2 על הפתיחה . כל קבוצה כזאת אחראית על תנועה ספציפית של הלסת: תנועה לא רצונית, רפלקס או תנועה ריטמית כמו לעיסה. שריר המאסטר , The Masseter ,שולט על הלעיסה.הוא נחשב לשריר החזק ביותר בגוף וממוקם לאורך הלסת מאחוריי הלחיים. זה השריר שאחראי על הידוק הלסתות והחריקה. רוב האנשים יכולים לייצר כוח של לפחות 150 קג בין השיניים , באמצאות המסאטר, שריר הטמפוראליס ועוד מספר שרירים קטנים. כל הכוח הזה יכול לייצר בעיות .שרירי הלסת שלנו עובדים ללא הרף ומה שהם לא כל כל יודעים זה להרפות. שאנחנו לחוצים או חווים חרדה ,באופן לא מודע אנחנו מכווצים את הפנים ,מה שיוצר לסת קפוצה (stiff).מצב של שרירי לסת מכווצים כרונית יכול להוביל ל- ,lockjaw נעילת לסתות- שזה מצב מכאיב . פגשתי בקליניקה אנשים שסובלים מכאבי ראש כרונים ,כאבי שיניים (שמקורם לא בשיניים ואחרי שנבדקו אצל רופאי שיניים שלא מצאו סיבה לכאב), ובמקריים קיצוניים המטופל לא יכול לפתוח את הפה באופן מלא. תרגילים לשיפור מצב הלסת: 1.מתיחה- הניחו את קצה הלשון על גב השיניים הקידמיות העליונות,ובו זמנית הורידו את הלסת התחתונה. הרחיקו את השיניים התחתונות מהשיניים העליונות. שימרורו על שרירי הלסת רגועים לאורך כל התנועה. 2.מתיחת חיוך- חייכו חיוך רחב ככל האפשר מבלי לגרום כאב, תוך כדי פתיחת הלסת כל פעם בסנטימטר אחד. שאפו עמוק דרך הפה ונשמו בזמן שאתם לאט לאט מפסיקים לחייך. 3.סנטר כפול- עמדו כנגד קיר (גב מופנה אל הקיר), מישכו את הסנטר פנימה כדי ליצור סנטר כפול. החזיקו את המנח הזה למשך 3-5 שניות וחיזרו על התנועה 10 פעמים. 4. התנגדות אגודל- החזיקו את האגודל מתחת לסנטר ,פתחו את הפה תוך הפעלת לחץ על הסנטר באזרת האגודל. להחזיק 3-5 שניות לפני שסוגרים את הפה.

בנוסף חשוב להיות מודעים לשחרור שרירי הפנים. רובנו עוברים את היום עם מעט מאוד מודעות לשרירי הפנים עד שנוצרת בעיה או כאב. ללמוד איך לשחרר את שרירי הפנים דורש מודעות ותשומת לב. אפשר לשים מגבת חמה על הלחיים והלסת כדי להוריד מתח וטונוס. רצוי לעשות זאת לפני שעושים את התרגילים ולפני השינה. מידי פעם תנו ללסת שלכם להיות רפויה (ולא, לא יכנס לפה זבוב ). נסו לגעת בחלק האחורי של חלל הפה בעזרת קצה הלשון , למשך 5 שניות , ואז לסגור מעט את הפה ולחזור על התרגיל 10 פעמים. אם יש נוקשות או כאב אחרי התרגילים ודרכי השיחרור אני ממליצה לבוא לטיפול ,אני מאבחנת את המפרק ואת היחסים שלו לשאר המפרקים באיזור ומשחררת בעזרת טכניקות שהוכחו כיעילות ,כמו דיקור יבש וטריגר פוינט

25 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page