top of page
טראומה והחלמה בגישה הוליסטית

המאמר פורסם במקור באתר טיליה

עמידת כתפיים עם רגליים משולבות בלוטוס

קשה להגדיר מה זה טראומה כי זאת חוויה רגשית אינדיבידואלית. לאחד תרשם טראומה מלצפות במישהו אחר נפגע או בפיגוע בטלוויזיה, לאחר מחוויה רגשית ויש אנשים שעברו את אותה סיטואציה מבלי שהיא תרשם אצלם כטרואמטית. זו חוויה אישית פנימית שמשנה אותנו. ובכל זאת, טראומה מוגדרת כמצב של פגיעה בגוף או בנפש שמקורה בדרך כלל חיצוני לאדם.

טראומה היא תגובה רגשית לאירוע אשר מנפץ את תחושת הביטחון, שומט את הקרקע מתחת לרגלים ומערר את תפיסת העולם הקודמת. שינוי חד. מייד לאחר האירוע, בדרך כלל האדם יגיב בהלם או הכחשה.

בעיקרו של דבר מערכת העצבים כולה משתבשת מעומס יתר, מבחינה פיזית המערכות הגופניות נאטמות ומבחינה נפשית האדם יחווה ניתוק. במצבים של לחץ מתמשך או טראומה הגוף יכול באופן מכוון להתנתק מרכיבים רגשיים כדי להתרכז בהשרדות, ומשאיר את האינפורמציה הרגשית לעיבוד מאוחר יותר.
מבחינה ביולוגית לגוף האדם יש יכולת אינסופית להשתבש ולתקן את עצמו. אנחנו יוצאים מאיזון כל הזמן ומערכות הגוף עמלות כל היום להחזיר לאיזון. הבעיות מתחילות לצוץ שהגוף מגיע לסוג של מיצוי, של רוויה, ולא מצליח לשחרר את מה שהצטבר בתוכו.

גם בטראומות שהפציעה היא פיזית, מתעוררים רגשות קשים, תחושת חוסר אונים, הלם ואף תחושת מוות. זכרונות רגשיים נרשמים בגוף ברקמות החיבור, הפאשיות, והן עוברות הצטלקויות ושינוי מבני. גם אם טיפלנו בגוף בצורה הקונבנציונלית, הפצעים החלימו או השברים התאחו, סביר להניח שנשארו בעיות רגשיות כלואות בתוך הפאשיות, כמו קפסולות. דר ג׳ון אפלגר, אוסטאופט ומפתח שיטת הקרניוסאקל, גילה שחוויות רגשיות מאוחסנות בפאשיה, וטראומות ורגשות שליליים יוצרים מעין בועות אנרגטיות שללא שחרורן האדם יכול לחוות כשלים בתפקוד. לפעמים הגוף יכול להציף חוויה כזו, גם לאחר מספר שנים מהחוויה הטראומטית.

 

לאחר פגיעה טראומטית לרוב יבחר האדם באחת משתי הדרכים: להפוך מקורבן לשורד- ע״י קיבוע תבנית או דפוס התנהגותי אוטומט, או להפוך מקורבן למנצח- ע״י בחינת כל הערכים והתבניות מחדש.

בלי קשר לאופציה שנבחרה, בין אם במודע או שלא במודע, חוויה טראומטית משנה אותנו. אם החוויה זעזעה אותנו והוגדרה אצלנו כטראומה, אנחנו לא נחזור להיות ״ אותו דבר״. אבל יש בצומת הדרכים הזאת הזדמנות לנקודת מפגש עמוקה עם עצמך ועם כוח החיים.

 

התאושששות מחוויה טראומטית כרוכה בעיבוד יסודי של הרגשות הכואבים, שינוי דפוסי פעולה, רכישת מיומנויות מחדש, גמישות מחשבתית ונחישות. ריפוי מגיע מהמקום שאנחנו מבינים שיש לנו אחראיות, שיש פה הזדמנות ללמוד מסלול מחדש.

טיפול מיופאשיאלי או טיפול בשיטת קרניוסאקרל, משחרר מתח ולחצים מרקמות החיבור ומערכת העצבים, ובכך הגוף מקבל הזדמנות לתקן את עצמו. זה קצת כמו להזרים מים בצינורות חלודים או שלא היו בשימוש הרבה זמן, אנחנו לא בונים צינור חדש אלא מגבירים את הזרימה, מתוך גישה שהזרם ישחרר את החסימות.אותו דבר קורה בגוף שלנו. כשאנרגיה יכולה לזוז בחופשיות, כשהדם זורם יותר טוב וחמצן מגיע לכל תא ורקמה, לגוף יש יכולת להתחדש. אנרגיה מנהלת את הפיזיולוגיה.

 

גם לנפש האנושית יש יכולת אדירה להתאושש וכוח החיים הוא הנהר שסוחף אותנו, גם כשאנחנו מרגישים שאיבדנו כיוון.

לטיפול יש השפעה גלובלית על הבריאות, השמחה ויכולת התפקוד של האדם.

bottom of page